Jackson County Central High School
Friday, March 1, 2019
TimeEventDetails
Science Fair
Riverside location
TBDWrestling: Varsity State Tournamentvs. .
 @ Excel Energy Center location
3:00pm- 4:00pmBudget/Finance
Board Roomlocation
3:15pm- 6:15pmDriver Education Classroom

High School Room #22 - Mr. Kneeland's Room

High School Room #22 - Mr. Kneeland's Room

5:00pm- 6:30pmBBB team supper
6:00pm- 7:30pm7th Grade BB (CE)
Gymlocation
6:00pm- 7:30pm8th grade BB
Main Gymlocation
6:00pm- 7:30pmYouth Basketball - 5th Grade Boys
6:00pm- 7:30pmYouth Basketball - 6th grade boys
6:30pm- 8:00pmJO (10s) practice
7:30pm- 9:00pmJO 16/18
8:00pm- 9:30pmJO (14s) Practice
Main Gymlocation
Saturday, March 2, 2019
TimeEventDetails
TBDWrestling: Varsity State Tournamentvs. .
 @ Excel Energy Center location
7:00pmBasketball: Boys Varsity Subsectionvs. Tracy-Milroy-Balaton  @  Jackson County Central High School
HS Main GymlocationFS
Sunday, March 3, 2019
TimeEventDetails
11:30am- 1:00pmJO (12s) Practice
1:00pm- 2:30pmJO (10s) practice
2:00pm- 3:30pmLakefield Adult/Family BB
Gymlocation
3:30pm- 5:00pmJackson Adult/Family BB
5:30pm- 7:30pmPickleball
Monday, March 4, 2019
TimeEventDetails
Knowledge Bowl HS
MN West Jackson location

Sub Region

Sub Region

3:15pm- 6:15pmDriver Education Classroom

High School Room #22 - Mr. Kneeland's Room

High School Room #22 - Mr. Kneeland's Room

4:00pm- 6:30pmJCC Softball
Small Gymlocation
5:30pm- 6:30pmZumba - Fitness Class
Main Gymlocation
5:45pm- 6:30pmFlat Earth Wrestling Practice
6:00pm- 7:30pm7th Grade BB (CE)
6:00pm- 7:30pm8th grade BB
6:00pm- 7:30pmJO (12s) Practice
7:00pm- 9:00pmJO (14s) Practice
Gymlocation
7:30pm- 9:00pmJO Volleyball Practice
Tuesday, March 5, 2019
TimeEventDetails
9:00am- 12:00pmAdmin Team Meeting
Board Roomlocation
3:00pm- 6:00pmHistory Day
Media Centerlocation
3:15pm- 6:15pmDriver Education Classroom

High School Room #22 - Mr. Kneeland's Room

High School Room #22 - Mr. Kneeland's Room

3:15pm- 5:00pmPrairie Ecology Bus Center After School Program
3:30pm- 6:45pmFlat Earth Wrestling Practice
Tracklocation
6:00pm- 7:30pm7th Grade BB (CE)
6:00pm- 7:30pm8th grade BB
Main Gymlocation
6:00pm- 7:30pm8th grade BB
6:00pmBasketball: Girls Varsity Subsection Finalsvs. TBD
 @ SMSUlocation
6:00pm- 7:30pmYouth Basketball - 4th grade boys
6:00pm- 7:30pmYouth Basketball - 5th Grade Boys
6:00pm- 7:30pmYouth Basketball - 6th grade boys
6:00pm- 8:00pmYouth Basketball - 6th Grade GIRLS
Gymlocation
7:00pm- 11:00pmRiverside Elementary Music
7:30pm- 9:00pm9th Grade BB (CE)
7:30pm- 9:00pmJO (14s) Practice
Wednesday, March 6, 2019
Thursday, March 7, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 2:30pmRiverside Elementary Music
1:00pmRiverside 4th and 5th Grade Program
3:00pm- 6:00pmHistory Day
Media Centerlocation
3:15pm- 6:15pmDriver Education Classroom

High School Room #22 - Mr. Kneeland's Room

High School Room #22 - Mr. Kneeland's Room

3:30pm- 6:45pmFlat Earth Wrestling Practice
Tracklocation
3:30pm- 4:30pmWellness Meeting
Board Roomlocation
5:30pm- 6:30pmZumba -STRONG Class
Main Gymlocation
6:00pm- 7:30pmJO (12s) Practice
7:30pmBasketball: Boys Varsity Subsection Semisvs. Pipestone Area

Palmer bus departs Jackson 5:10pm, Lakefield 5:30pm.

Palmer bus departs Jackson 5:10pm, Lakefield 5:30pm.

7:30pm- 9:00pmJO Volleyball Practice