Member Schools Conference
 
Calendar
  
 

Calendar

 
 Please check frequently for updates.   << Yesterday  Tomorrow >>
 
Saturday, Dec 14, 2019
Time Event Location Details
TBD  Basketball:Girls Varsity Game Blue Earth Area vs. Maple River @ Maple River High School 
TBD  Basketball:Girls B Squad Game Blue Earth Area vs. Maple River @ Maple River High School 
TBD  Competitive Cheerleading: Varsity Performance Jackson County Central vs. Saint Michael-Albertville @ St Michael-Albertville High School 
Bus departs at 5:30 AM Lakefield; 5:50AM Jackson
8:30am Basketball:Girls 8th Tournament New Ulm Cathedral vs. New Ulm @ St.Paul's Lutheran, New Ulm 
9:00am Basketball:Girls C Squad Jamboree St. James Area, Tracy-Milroy-Balaton vs. Windom @ Windom Area High School 
9:00 am Windom v. St. James 10:00 am St. James v. TMB 11:00 am Windom v. St. James
9:00am Dance:Girls Varsity Invitational New Ulm vs. Lakeville North @ Lakeville North High School 
9:00am Wrestling: JV Tournament Mankato West, Glencoe-Silver Lake, Redwood Valley, Osseo, Eden Prairie, Sauk Rapids-Rice, Owatonna, Lakeville North, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Minneapolis Washburn vs. Chaska-Chan @ Chanhassen High School 
9:00am Wrestling: Varsity Tournament Mankato West, Glencoe-Silver Lake, Redwood Valley, Osseo, Eden Prairie, Sauk Rapids-Rice, Owatonna, Lakeville North, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Minneapolis Washburn vs. Chaska-Chan @ Chanhassen High School 
9:30am Wrestling: Varsity Invitational Luverne vs. Jackson County Central @ Jackson County Central 
9:30am Wrestling: Varsity Invitational West Lyon, Wabasha-Kellogg, United South Central, Sioux City East, Minneota, Madelia/Truman, Lake Crystal-Wellcome Memorial, Harrisburg, Aitkin, Adrian, Luverne, New Richland-H-E-G, St. James Area, Waseca, Windom, Worthington vs. Jackson County Central @ Jackson County Central High School 
9:30am Wrestling: Varsity Invitational Adrian, Aitkin, Canton, Harrisburg, Lake Crystal-Wellcome Memorial, Luverne, Madelia/Truman, Minneota, New Richland-H-E-G, Sioux City East, St. James Area, United South Central, Wabasha-Kellogg, Waseca, West Lyon, Windom, Worthington vs. Jackson County Central @ Jackson County Central High School 
9:30am Wrestling: Varsity Invitational Adrian, Aitkin, Canton, Harrisburg, Lake Crystal-Wellcome Memorial, Madelia/Truman, Minneota, New Richland-H-E-G, Sioux City East, United South Central, Wabasha-Kellogg, West Lyon, Luverne, St. James Area, Waseca, Windom, Worthington vs. Jackson County Central @ Jackson County Central High School 
10:00am Basketball:Boys Varsity Big South Conf Cross-over Worthington vs. New Ulm @ Fairmont High School 
10:00am Basketball:Boys Varsity Big South Conf Showcase Worthington vs. New Ulm @ Fairmont High School 
10:00am Gymnastics:Girls Varsity Invitational Pipestone Area vs. St. James Area @ St. James High School 
10:00am Gymnastics:Girls Varsity Invitational Luverne, Pipestone Area, Redwood Valley, Windom vs. St. James Area @ St. James HS West Gym 
10:00am Wrestling: JH Invitational St. James Area vs. Blue Earth Area @ Blue Earth Area High School 
10:00am Wrestling: JH Jamboree Maple River, Worthington vs. Blue Earth Area @ Blue Earth Area High School 
10:00am Wrestling: JH Tournament Fairmont vs. Blue Earth Area @ Blue Earth Area High School 
10:00am  Wrestling: MS Jamboree  (Cancelled) Worthington vs. Blue Earth Area @ Blue Earth High School 
10:00am Wrestling: Varsity Invitational Apple Valley, Becker, Benilde-St. Margaret's, Blaine, Dassel-Cokato, Mound Westonka, Park Center, Rockford, Rogers, Saint Thomas Academy, St. Croix Lutheran, St. Peter, Watertown-Mayer vs. Delano @ Delano High School 
10:00am Wrestling: Varsity Game Robbinsdale Cooper, Pipestone Area, Winona Senior, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, Chatfield, La Crescent-Hokah vs. Fillmore Central @ Fillmore Central High School/Harmony 
10:00am Wrestling: JV Invitational Adrian, Aitkin, Harrisburg, Lake Crystal-Wellcome Memorial, Luverne, Madelia/Truman, Minneota, New Richland-H-E-G, Sioux City East, St. James Area, United South Central, Wabasha-Kellogg, Waseca, West Lyon, Windom, Worthington vs. Jackson County Central @ Jackson County Central High School 
10:00am Wrestling: JV Invitational Adrian, Aitkin, Harrisburg, Lake Crystal-Wellcome Memorial, Luverne, Madelia/Truman, Minneota, New Richland-H-E-G, Sioux City East, St. James Area, United South Central, Wabasha-Kellogg, West Lyon, Windom, Worthington vs. Jackson County Central @ Jackson County Central High School 
11:30am Basketball:Boys Varsity Big South Conf Showcase St. Peter vs. Marshall @ Fairmont High School 
11:30am Basketball:Girls C Squad Game Marshall vs. Hill-Murray @ Hill-Murray Fieldhouse 
11:30am Basketball:Girls B Squad Game Marshall vs. Hill-Murray @ Hill-Murray Varsity Gym 
11:30am Basketball:Girls B Squad Game Redwood Valley vs. St. Peter @ St. Peter High School 
11:30am  Basketball:Girls C Squad Game  (Cancelled) Redwood Valley vs. St. Peter @ St. Peter Middle School 
11:30am Basketball:Boys 8th Tournament New Ulm Cathedral vs. New Ulm @ St.Paul's Lutheran, New Ulm 
12:00pm  Ice Hockey:Boys JV Game  (Cancelled) Marshall vs. Waseca @ Waseca Community Arena 
No JV team in Waseca.
1:00pm Basketball:Boys Varsity Big South Conf Showcase Pipestone Area vs. St. James Area @ Fairmont High School 
1:00pm Basketball:Girls Varsity Game Marshall vs. Hill-Murray @ Hill-Murray Varsity Gym 
1:00pm Basketball:Girls Varsity Game Redwood Valley vs. St. Peter @ St. Peter High School 
1:00pm Ice Hockey:Girls Varsity Game Windom vs. Morris/Benson @ Benson Civic Center 
1:00pm Ice Hockey:Girls JV Game Worthington vs. St. Peter @ Le Sueur Arena 
1:30pm Ice Hockey:Boys JV Game Rochester Lourdes vs. Luverne @ Luverne 
2:00pm Ice Hockey:Girls Varsity Game  (Time Changed) Luverne vs. Mankato East @ Manakato All Seasons Arena 
2:00pm Ice Hockey:Girls Varsity Game  (Time Changed) Marshall vs. Waseca @ Waseca Community Arena 
2:30pm Basketball:Girls B Squad Game Fairmont vs. Martin County West @ Martin County West High School 
3:00pm Basketball:Boys Varsity Big South Conf Showcase Redwood Valley vs. Blue Earth Area @ Fairmont High School 
3:00pm Basketball:Boys Varsity Game Redwood Valley vs. Blue Earth Area @ Fairmont High School 
3:00pm Ice Hockey:Boys Varsity Game Rochester Lourdes vs. Luverne @ Luverne 
3:00pm Ice Hockey:Boys Varsity Game Windom vs. Morris/Benson @ Benson Civic Center 
3:00pm Ice Hockey:Girls Varsity Game Worthington vs. St. Peter @ Le Sueur Arena 
4:00pm Basketball:Girls Varsity Game Fairmont vs. Martin County West @ Martin County West High School 
4:00pm Ice Hockey:Boys Varsity Game  (Time Changed) Marshall vs. Waseca @ Waseca Community Arena 
4:30pm Basketball:Boys Varsity Big South Conf Showcase Jackson County Central vs. Waseca @ Fairmont High School 
4:30pm Basketball:Boys Varsity Big South Conf Showcase Waseca vs. Jackson County Central @ Fairmont High School 
Bus departs Lakefield at 2:30pm, Jackson at 2:50 pm
4:30pm Ice Hockey:Boys Varsity Game Worthington vs. St. Peter @ Le Seuer Arena 
6:00pm Basketball:Boys Varsity Big South Conf Showcase Windom vs. Southwest Minnesota Christian @ Fairmont High School 
7:30pm Basketball:Boys Varsity Big South Conf Showcase Luverne vs. Fairmont @ Fairmont 
9:00pm Basketball:Girls C Squad Jamboree St. James Area vs. Windom @ Windom Area High School 

     


      View: 
December  2019
<< < TODAY > >>
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
 
View Schedules:
           
  
Login Here